Jak wyczyścić dywan na sucho?

czyszczenie dywanu

Jak wyczyścić dywan na sucho?

Piękny i zadbany dywan stanowi doskonały element dekoracyjny dla Twojego wnętrza. Możesz wybrać wykładzinę z krótkim włosiem, jak i dywan typu shaggy. Niezależnie od tego jaki typ dywany dywanu wybierzesz, należy dbać o jego czystość. Istnieje kilka sposobów na pranie dywanów, a jednym z nich jest metoda na sucho. Czym czyścić dywana metodą na sucho? Jak wygląda pranie dywanów na sucho? Jakiś środków używa się w przypadku tej metody. Tego i wiele więcej możesz dowiedzieć się czytając poniższy artykuł do końca.

Czyszczenie dywanu na sucho – na czym polega ta metoda?

Dywan to doskonały element wyposażenia wnętrz, który może nadać im wyjątkowego wyglądu i charakteru. Taki dodatek wygląda dobrze, szczególnie wtedy, gdy jest czysty. Jedną z metod pielęgnacji i dbania o czystość dywanu jest pranie go metodą na sucho. Pranie na sucho to nic innego, jak pranie bez użycia wody. Jest to niezwykle prosty i skuteczny sposób dbania o całą powierzchnię dywanu.

Takie rozwiązanie jest idealnie w przypadku właścicieli dużych dywanów i wykładzin, które obejmują sporą powierzchnię i nie mieszczą się przy tym do pralki.  Ta metoda prania sprawdza się w przypadku delikatnych tkanin oraz tych nieco dłuższym włosiem. Pranie dywanów na sucho jest bardzo szybkie i nie wymaga składania wykładziny, co może sprawiać szczególne problemy. Pranie na sucho dywanów jest niezwykle skuteczne, dzięki czemu pozwoli pozbyć Ci się tłustych plam oraz nawet bardzo głębokich zabrudzeń. Dzięki niemu pozbędziesz się kurzu, brudu, a także nieprzyjemnego zapachu.

Jak wyprać dywan na sucho? Domowe sposoby na czyszczenie dywanów

Soda oczyszczona

Jest to doskonały sposób na odświeżenie dywanu i przywrócenie mu doskonałego wyglądu. Przed przystąpieniem do prania należy dokładnie odkurzyć dywan tak, aby pozbyć się powierzchownego brudu. Następnie można przejść do czyszczenia dywanu. Aby wyczyścić dywan sodą musisz przyrządzić mieszankę sody z wodą w proporcji 2:1, a następnie nałożyć ją na powierzchnię tkaniny. Za pomocą gąbki lub szczotki, dokładnie wetrzyj miksturę w głąb włókien i pozostaw na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie przetrzyj dywan wilgotną ściereczką i pozostaw do wyschnięcia. Dzięki tej metodzie masz możliwość wyczyścić zarówno dywany z krótkim włosiem, jak i dywan typu shaggy. Dodatkowo należy pamiętać, że regularne odkurzania w znacznym stopniu przyczynia się do prawidłowego dbania o dywan.

Skrobia ziemniaczana 

Jak odświeżyć dywan na sucho za pomocą skrobi ziemniaczanej? Aby pozbyć się plam i zabrudzeń, najpierw odkurzamy dywan z długim włosiem, a następnie możemy przystąpić do prania. Domowe sposoby czyszczenia dywanów zakładają użycie 2 łyżek skrobi ziemniaczanej w połączeniu z 5 łyżkami płatków mydlanych. W kolejnym kroku musisz posypać włókna dywanu mieszanką, a następnie wetrzeć ją w materiał. Koniecznie zwróć uwagę na długość włosia, ponieważ zbyt duża ilość mikstury może je posklejać. Należy pozostawić ją na 30 minut, a po tym czasie dokładnie odkurzyć. W ten sposób można wykonać czyszczenie dywanów shaggy oraz wykładzin z bardzo krótkim włosiem.

Woda z amoniakiem 

Pielęgnacja dywanów za pomocą wody z dodatkiem amoniaku to bardzo skuteczny sposób na zadbanie o jego czystość i usunięcie zalegającego brudu i kurzu. Dywan należy wstępnie wyczyścić za pomocą odkurzacza, a potem zmieszać dwa litry wody z zawartością jednej butelki amoniaku. Następnie, tak jak poprzednio wetrzeć miksturę w materiał. Po upływie kilku godzin, gdy dywan wyschnie można ponownie do odkurzyć. W przypadku, gdy Twój dywan posiada bardzo uciążliwe zabrudzenia, całą procedurę możesz powtórzyć. Jest to doskonały sposób na czyszczenie delikatnych dywanów, zwłaszcza tych wykonanych z naturalnych włókien.

Woda z octem

Jeżeli zastanawiasz się jak wyczyścić dywan domowym sposobem, mieszanka octu i wody będzie idealna. Ocet jest bardzo skuteczny w przypadku chęci pozbycia się bardzo uciążliwych plam. Wnika w bardzo głębokie warstwy materiału eliminując przy tym wszelkie plamy i nieczystości. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy dokładnie odkurzyć dywan, a następnie na jego powierzchnię nanieść mieszankę, która składa się z pół litra wody i 250 ml octu oraz 2 łyżek soli. Możesz to zrobić przy pomocy wilgotnej gąbki lub ściereczki. Następnie czekasz do wyschnięcia i ponownie odkurzasz materiał. Takie czyszczenie dywanów domowym sposobem zagwarantuje Ci czysty dywan przez bardzo długi czas.

Jak prać dywan na sucho? Środki do prania dywanów

Poza wykorzystaniem domowych , sprawdzonych sposobów możesz zdecydować się także na wykorzystanie proszku do dywanów na sucho. Jest to równie skuteczny sposób na zadbanie o Twój dywan, który pomoże ci w usunięciu wszelkich zabrudzeń. Odpowiedni proszek do prania dywanów usunie nawet bardzo głębokie plamy.

Należy pamiętać, że równie ważne co czyszczenie dywanów Szczecin jest także pranie kanap Szczecin oraz pranie tapicerek Szczecin.