Jak przywrócić dywan do jego pierwotnego stanu?

dywan typu shaggy

Jak przywrócić dywan do jego pierwotnego stanu?

Nowy i piękny dywan to doskonały element wyposażenia i wystroju wnętrz. Puszysty i miękki materiał uatrakcyjnia wygląd pomieszczenia i czyni je bardziej komfortowym. Można na nim spędzać swój czas wolny, relaksować się czy przeczytaj ulubioną książkę. Taki dywan to także doskonałe miejsce do zabawy dla dzieci. Ciągłe użytkowanie i eksploatacja dywanu znacznie pogarsza kondycję jego włosia. Na jego powierzchni powstają liczne wgniecenia, zabrudzenie, a sam dywan staje się szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Taki zadeptany dywan shaggy nie jest też atrakcyjny pod względem wizualnym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie działania podjąć, aby Twój dywan ponownie wyglądał dobrze, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł do samego końca.

Co zrobić żeby dywan był puszysty? – pozbądź się odgnieceń na dywanie

Duży i włochaty dywan może być prawdziwa zmorą dla jego właścicieli. Spora powierzchnia materiału jest stale narażona na powstawanie zabrudzeń i plam, gromadzenie kurzu, a także pojawianie się zagnieceń krawędzi dywanu. Wiele osób uważa, że te czynniki wpływają na całkowite zużycie wykładziny, a jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest pozbycie się jej i zakup nowej. Nic bardziej mylnego! Istnieją rozwiązania na skuteczne wyprostowanie rogów dywanu. Dodatkowo, aby je wykonać wcale nie potrzebujesz skomplikowanych i drogich urządzeń!

Jak wyprostować dywan? – zagniecenia na powierzchni

Jeżeli zastanawiasz się, jak skutecznie wyprostować dywan i przywrócić mu doskonały wygląd, już śpieszymy z odpowiedzią. Pierwszym i bardzo prostym sposobem jest dokładne wyczyszczenie dywanu. Jest to konieczne, ponieważ odkształcenia na dywanie często pojawiają się w wyniku dużej ilości brudu oraz kurzu w jego włóknach.

Rozłóż dywan na płaskiej powierzchni i rozpocznij jego odkurzanie. Postaraj się dotrzeć do najgłębszych warstw materiału, przesuwając włókna w każdym kierunku. Skuteczne będzie także czyszczenie wykładziny dywanowej domowym sposobem. Jeżeli masz taką możliwość, możesz też przeprowadzić dokładne trzepanie, które dodatkowo oczyści dywan z zalegającego brudu.

Jak wyprostować pomarszczony dywan? – proste domowe sposoby

Jednym z trików na zagięte rogi dywanu jest ich likwidacja za pomocą kostek lodu lub okładu żelowego. Należy przyłożyć je w miejscu zagniecenia i docisnąć ciężkim przedmiotem. Ten sposób nie sprawdzi się jednak w przypadku mięsistych dywanów, ponieważ zbyt duża ilość wody może uszkodzić włókna materiału.

Kolejną metodą, która może pomóc Ci zlikwidować fałdy i właściwie wyprostować dywan jest użycie żelazka. Oddziaływanie ciepła może przydać się podczas zabiegu prostowania dywanu. Jedyne co musisz zrobić to przewrócić dywan na przeciwną stronę i przejechać po nim ciepłym żelazkiem. Pamiętaj, aby nie nastawiać go na najwyższą temperaturę, ponieważ doprowadzisz tym do nieodwracalnego zniszczenia materiału.

Podobny efekt da Ci użycie dwustronnej taśmy klejącej, która przytwierdzi niesforne rogi do podłogi. Ten sposób pozwoli Ci wyprostować nowy dywan lub taki, który przez dłuższy czas był zwinięty w rulon. W niektórych przypadkach uciążliwe zagniecenia można wyprostować przy pomocy ciężkich przedmiotów. Wystarcz obłożyć nimi powstałe pofałdowania i czekać na zadowalający efekt. Pomimo swojej prostoty, metoda ta uważana jest za bardzo skuteczną.

Jak podnieść włosie dywanu? – przywróć estetyczny wygląd swojego dywanu

Jeżeli chcesz, aby Twój dywan na długo pozostał w doskonałym stanie, musisz regularnie wyczesywać jego włosie. A więc, jak rozczesać dywan? Nie ma nic prostszego! Możesz zrobić to za pomocą szczotki, a nawet grzebienia z drobnymi ząbkami. Umieść dywan na płaskiej powierzchni i zacznij go czesać. Postaraj się dosięgnąć całej powierzchni dywanu.

Możesz także poddać swój dywan profesjonalnemu czyszczeniu parowemu. Doświadczony specjalista oczyści go za pomocą generatora pary, który dodatkowo pomoże wyprostować zagniecenia z dywanu.

Jak wyprostować włosy domowym sposobem? – sposób na pofałdowany dywan

Najlepszym sposobem na usuwanie zagnieceń z powierzchni dywanu jest zapobieganie ich powstawaniu. Do działań profilaktycznych można zaliczyć systematyczna zmianę w sposobie ustawienia mebli, tak aby nacisk nóżek oddziaływał na różne fragmenty materiału.

Koniecznie pamiętaj także o częstym odkurzaniu wykładziny oraz jej czyszczeniu. Dzięki temu kurz oraz pozostałe zabrudzenia nie będą w stanie dotrze do głębszych warstw tkaniny, a ona sama zachowa doskonały wygląd przez bardzo długi czas.

Jeżeli planujesz zakup nowego dywanu, zwróć uwagę na gęstość i elastyczność runa dywanu. Wbrew pozorom, puszysty dywan typu shaggy posiada włókna bardziej odporne na odkształcenia. Wszelkie nierówności są widoczne na dywanach o niskim runie, jednak nie oznacza to, że nie można ich wyeliminować.

Teraz, kiedy już wiesz, jak wyprać dywan z długim włosem w domu oraz jak dbać o jego dobry stan, przyszedł czas na wcielenie tych wskazówek w życie. Życzymy powodzenia!

Nasza profesjonalna firma wykona dla Ciebie czyszczenie dywanów Szczecin, podobnie jak pranie kanap Szczecin oraz czyszczenie tapicerki Szczecin.