Jakie są najczęstsze plamy na dywanie i jak je usunąć?

czysty dywan

Uporczywe zabrudzenia, zaschnięte plamy i brud to zmora każdego posiadacza dywanu. Obecność dzieci oraz zwierząt w Twoim domu dodatkowo utrudnia zadanie, jakim jest utrzymanie wykładziny w czystości. Estetyczny i zadbany dywan to piękny element dekoracyjny każdego wnętrza. Wszechobecny kurz i brud sprawia, że ten dodatek stale narażony jest na powstawanie coraz to nowszych plam. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak usunąć plamy z dywanu domowym sposobem, koniecznie zostać z nami do końca. Przeczytaj dokładnie artykuł i zadbaj o doskonały wygląd swojego dywanu.

Jak usunąć gumę do żucia z dywanu? – czyste dywany i wykładziny w Twoim domu

Wiele osób uważa, że guma do żucia wklejona w materiał dywanu to najbardziej uciążliwe zabrudzenie. Klejący i ciągnący słodycz z łatwością wnika we włókna, szczególnie w przypadku dywanów w typie shaggy. Istnieją jednak sposoby na skuteczne usunięcia takiej plamy, a cała magia tkwi w lodzie. W sytuacji, gdy guma do żucia oklei Twój dywan, natychmiastowo obłóż ją kostkami lodu. Dzięki nim substancja stwardniej, a Ty z łatwością usuniesz ją z wykładziny.

Pamiętaj, aby od żadnym pozorem nie szorować powierzchni dywanu, a w szczególności gorącą wodą. Guma stanie się jeszcze bardziej plastyczna i nie będziesz jej w stanie usunąć.

Jak usunąć wosk z dywanu? Trudne do usunięcia plamy

Jeżeli chcesz usunąć uporczywe plamy po wosku, jest na to tylko jeden sposób. Koniecznie musisz podgrzać wosk, na przykład za pomocą żelazka. Substancja rozpuści się i będzie znacznie łatwiejsza do usunięcia. Pamiętaj, aby pomiędzy żelazkiem, a dywanem położyć kilka warstw papierowego ręcznika kuchennego, który wchłonie tłusty płyn. Jest to także metoda, jak usunąć plastelinę z dywanu.

Twój dywan nie powinien być podgrzewany zbyt długo, ponieważ w przeciwnym razie plama zmieni się z przypalenie. Na działanie wysokich temperatur narażone są w szczególności dywanu z tkanin syntetycznych.

Jak usunąć plamy z atramentu domowym sposobem? – uporczywe plamy na dywanach

Usuwanie plam z kolorowego tuszu, także nie należy do bardzo skomplikowanych. Przede wszystkim musisz zmieszać roztwór, który składa się z dwóch miseczek mąki ziemniaczanej oraz mleka. Po uzyskaniu konsystencji pasty, należy nanieść na tkaninę za pomocą gąbki, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Po upływie kilku godzin odkurz dywan.

Czym umyć dywan? – coca cola na plamy po oleju

Mało osób wie, że skutecznym sposobem na oczyszczenie dywanu z tłustych plam jest polanie ich powierzchni coca colą. Wystarczy, że rozlejesz słodki napój na świeże plamy, a po upływie kilku godzin przetrzyj całość wilgotną ściereczką.

Jest to jeden z najbardziej skutecznych, domowych sposobów na czyszczenie dywanów i wykładzin. Zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

Jak usunąć plamy z dywanu za pomocą sody? – uporczywa plama z wina na dywanie

Soda oczyszczona to jedna z najbardziej znanych substancji o właściwościach czyszczących. Za jej pomocą można wyczyścić zaschnięte plamy po czerwonym winie, tłuste zabrudzenia, a także odświeżyć dywan. Nic tak dobrze nie usuwa plamy z kawy na dywanie czy nie odnowi koloru jego włosia. Soda oczyszczona na plamy z błota także doskonale się sprawdzi.

Aby wyczyścić dywan za pomocą sody oczyszczonej należy posypać nią kontury plamy, a następnie dokładnie wetrzeć ją w materiał. Po upływie określonej ilości czasu, nadmiar należy usunąć za pomocą odkurzacza. Ten domowy sposób zdaje egzamin!

Jak usunąć lakier do paznokci z dywanu? Stare plamy na dywanie

Zaplamienie dywanu lakierem do paznokci to jedno z najbardziej skomplikowanych zabrudzeń. Jeszcze przed próbą jej usunięcia należy dokładnie zapoznać się ze wskazówkami na metce dywanu. Może okazać się, że domowe metody będą mało efektywne, a jedynym ratunkiem dla tkaniny będzie specjalistyczny płyn do dywanu.

Jeżeli chcesz wyczyścić dywan sam, na sam początek przetrzyj plamę wacikiem nasączonym wodą utlenioną. Postaraj się pozbyć większości płynu, a jednocześnie nie wetrzeć go w głębsze warstwy materiału. W kolejnym kroku musisz posypać całość sodą oczyszczoną i wetrzeć ją przy użyciu szmatki. Poczekaj aż plama zniknie i spłucz dywan ciepłą wodą.

Koniecznie pamiętaj, aby nie używać amoniaku, ponieważ może on nieodwracalnie zniszczyć materiał.

Jak usunąć plamy po odplamiaczu? Czym wyczyścić dywan?

Aby usunąć z dywanu plamy po odplamiaczu, należy pocierać je ściereczką nasączoną wodą utlenioną. Do tego celu można wykorzystać także ręcznik papierowy lub gąbkę. Po upływie kilkunastu minut, kiedy plama zniknie należy spłukać całość wodą.

Jak usunąć plamy na dywanie? – pozostałe triki

Istnieje wiele metod na czyszczenie dywanów domowymi metodami. Na przykład, pranie dywanu płynem do naczyń skutecznie usuwa tłuste, zaschnięte zabrudzenia. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji płyn do mycia naczyń działa na tkaninę dywanu, tak jak na brudne naczynia.

Ocet na plamy z moczu także działa doskonale. Każdy rodzaj dywanu można wyczyścić za pomocą tego sposobu. Może okazać się on szczególnie przydatny, kiedy mieszkańcami domu są zwierzęta lub małe dzieci. To one, w głównej mierze pozostają odpowiedzialne za tego rodzaju zabrudzenia.

Koniecznie zapoznaj się z powyższymi metodami na usuwanie niemal każdej, bardziej uciążliwej plamy. Jeżeli chcesz zadbać o czystość dywanu oraz swojego domu, sprawdź wszelkie wskazówki. Możesz także zdecydować się na profesjonalne pranie dywanów Szczecin, pranie tapicerki samochodowej Szczecin lub pranie narożników Szczecin.