Jakie są najczęstsze plamy na dywanie i jak je usunąć

Dywan w pokoju

Z pewnością każdy, kto ma dywany w swoim domu, wie, że plamy to niestety nieuniknione zło. Niezależnie od tego, jak bardzo będziemy uważać, żeby nie rozlać nic na dywan, zawsze zdarzy się jakaś nieprzewidziana sytuacja, która sprawi, że na naszym pięknym dywanie pojawi się plama. W tym artykule postaramy się omówić najczęstsze plamy na dywanach oraz podzielić się kilkoma poradami na temat tego, jak sobie z nimi poradzić.

Plamy z czerwonego wina

Plamy z wina czerwonego często pojawiają się na dywanach. W przypadku pojawienia się takowej, najlepszym sposobem jest wchłonięcie rozlanego wina z pomocą papierowego ręcznika lub szmatki. Następnie warto plamę posypać sodą oczyszczoną i zostawić tak na około 10 minut.

Plamy z kawy

Plamy z kawy również często pojawiają się na dywanach. W przypadku powstania takowej, najlepszym sposobem, jak w przypadku czerwonego wina, jest wchłonięcie plamy z pomocą papierowego ręcznika lub szmatki. Następnie warto nałożyć na plamę roztwór z łyżki płynu do prania i szklanki ciepłej wody. To powinno załatwić problem.

Plamy z krwi

Plamy z krwi są trudne, ale nie niemożliwe do usunięcia. W ich wypadku należy zacząć od przecierania plamy szmatką namoczoną w zimnej wodzie. Jeśli plama nie zniknie, warto jest namoczyć szklankę w roztworze jednej łyżki amoniaku na jedną szklankę ciepłej wody i tym przecierać plamę

Plamy z ketchupu

Plamy ketchupowe również bardzo często pojawiają się na dywanie. Tu sama woda może okazać się niewystarczająca. W przypadku powstania takiej na plamę należy nałożyć roztwór z jednej łyżki płynu do prania oraz jednej szklanki ciepłej wody, a następnie delikatnie przecierać ją szmatką.

Plamy z oleju

Plamy z oleju to bardzo częste zjawisko w szczególności w przypadku dywanów kuchennych. Jeśli powstanie taka plama, najlepiej jest pokryć ją mąką ziemniaczaną lub kukurydzianą, która wchłonie olej. Następnie należy zetrzeć mąkę, a plamę przetrzeć roztworem z jednej łyżki płynu do prania i jednej szklanki ciepłej wody.

Plamy z gumy do żucia

Plamy z gumy do żucia są bardzo trudne do usunięcia, ale nie niemożliwe. Najlepszym sposobem na usunięcie takiej plamy jest zamrożenie jej, na przykład za pomocą kostek lodu. Po zamrożeniu gumy do żucia należy delikatnie usunąć ją nożem lub szpatułką. Następnie należy przetrzeć plamę roztworem z jednej łyżki octu na jedną szklankę ciepłej wody i przetrzeć ją czystą wodą.

Plamy z farby

Plamy z farby również należą do trudnych do usunięcia plam na dywanie. Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest nałożenie na plamę roztworu z jednej łyżki acetonu na jedną szklankę ciepłej wody. Następnie należy delikatnie przetrzeć plamę szmatką. Po przetarciu plamy należy przetrzeć ją czystą wodą.

Pomoc specjalisty

W przypadku trudnych plam zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty, który może pomóc w usunięciu plamy i zapewnić, że dywan zostanie odpowiednio oczyszczony. Jeśli potrzebujesz wyprać swój dywan z plam, zapraszamy do nas na czyszczenie dywanów Szczecin. W ofercie mamy także inne usługi, jak na przykład czyszczenie tapicerki Szczecin oraz pranie kanap Szczecin.